Markiza która została wyposażona w sterowanie elektryczne może zostać doposażona w różnego rodzaju automatykę pogodową.

Czujnik wiatrowy przewodowy lub radiowy – tzw. wiatraczek, w momencie kiedy wieje wiatr z daną siłą czujnik daje sygnał do silnika, który chowa markizę. Czujnik w wersji przewodowej najczęściej montowany jest na ścianie w miejscu najbardziej narażonym na powiewy wiatru tam gdzie jest możliwość podłączenia do zasilania, w przypadku czujnika radiowego dowolnie na elewacji także w miejscu najbardziej narażonym na powiewy wiatru.

  

Czujnik wiatrowo/wstrząsowy Somfy Eolis 3d WireFree RTS – czujnik radiowy, zasilany za pomocą baterii, umieszczony na belce frontowej markizy lub na jej ramieniu. W momencie kiedy wieje zbyt duży wiatr i markiza zaczyna się niebezpiecznie poruszać na wietrze czujnik wysyła sygnał do silnika, który chowa markizę. Jest to najczęściej stosowany czujnik przy markizach. Występuje w kolorze białym, szarym oraz czarnym.

  1. Zabezpiecza markizę przed zbyt silnymi wstrząsami spowodowanymi wiatrem
  2. Nie potrzeba okablowania
  3. Zwarta obudowa
  4. Nie wymaga konserwacji, czas życia baterii alkalicznych to około 5 lat

Czujnik słoneczny lub czujnik wiatrowo/słoneczny/deszczowy – rozwija markizę kiedy wychodzi słońce, chowa ją kiedy słońce zachodzi – idealny system dla osób którym zależy na obniżeniu temperatury w pomieszczeniu. W przypadku czujnika deszczowego chowa markizę kiedy zaczyna padać deszcz.