Markizy tarasowe w kasecie to rodzaj osłon przeciwsłonecznych w których rura nawojowa z tkaniną umieszczona jest w specjalnej, aluminiowej kasecie ochronnej. Konstrukcja markiz kasetowych może być wykonana w oparciu o belkę kwadratową lub w formie odlewanej kasety w całości, która montowana jest do specjalnych uchwytów, które „obejmują” kasetę.

Różnica pomiędzy markizą otwartą a markizą w kasecie
Różnica pomiędzy markizą otwartą a kasetową polega na tym, że po zwinięciu markiza otwarta ma niczym nieosłoniętą rurę nawojową z tkaniną, która pozostaje odsłonięta i narażona na działanie czynników zewnętrznych, a markiza w kasecie ma rurę nawojową umieszczoną w kasecie i podczas zwijania tkanina całkowicie chowa się do kasety i pozostaję w pełni zabezpieczona.

Kiedy montujemy markizę w kasety?
Markizy kasetowe, w zależności od danego modelu, możemy montować praktycznie wszędzie (ściana, sufit, krokiew). Idealnie nadają się na „gołą” ścianę, na której nie ma żadnej naturalnej ochrony dla markizy. Dzięki pełnej ochronie tkaniny zdecydowanie przedłużają one żywotność każdej markizy, a dodatkowo stanowią ciekawy dodatek architektoniczny dla domu i ogrodu oraz dodają uroku i wypełniają przestrzeń zewnętrzną. Mogą także służyć jako praktyczna osłona dla przestrzeni gastronomicznej i hotelarskiej.
Markizy kasetowe są obecnie najczęściej wybieraną formą ochrony tarasów przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzięki mnogości wersji wizualnych oraz kształtów i rozmiarów kaset Klienci mają ogromny wybór odpowiedniego dla siebie modelu.

Czym różni się markiza w kasecie od markizy w półkasecie?
Markizy tarasowe kasetowe są często różnie oznaczane i opisywane przez firmy z branży. Generalnie markizy kasetowe można podzielić na:

  • markizy w półkasecie
  • markizy w pełnej kasecie na poszycie, z ramionami pod kasetą
  • markizy w pełnej kasecie

Markizy tarasowe w półkasecie to markizy w których tkanina zabezpieczona jest kasetą od góry, boku i przodu. W momencie kiedy złożymy markizę i staniemy pod nią tkanina od dołu jest widoczna. (np. Markilux 1600). 
Markizy w pełnej kasecie na poszycie z ramionami pod kasetą charakteryzują się tym, że po zwinięciu tkaniny rura nawojowa wraz z nawijającą się tkaniną są szczelnie zamknięte w kasecie, a ramiona markizy, najczęściej składają się pod kasetę i pozostają na zewnątrz. (np. markiza Verona, Palladio). 
Markizy w pełnej kasecie to markizy, gdzie zarówno rura nawojowa wraz z poszyciem oraz ramiona markizy chowają się do pełnej i zamkniętej kasety tworząc całość.
Funkcjonalność markiz z pełną kasetą na poszycie i ramionami pod kasetą oraz markiz w pełnej kasecie jest bardzo zbliżona, różnią się one głównie wizualnie.