Pergole – to coraz popularniejsza forma ochrony przeciwsłonecznej na tarasach w Polsce. Główną zaletą pergoli jest duża funkcjonalność, możliwości gabarytowe, wytrzymałość na wiatr i opady deszczu.

Pergole często są wybierane przez Klientów indywidualnych jako forma zadaszenia tarasu, a także do restauracji i kawiarni jako ochrona stolików na ogródkach restauracyjnych. Warto też dodać, że nowoczesna pergola to w chwili obecnej prawie całoroczny dodatkowy pokój w ogrodzie.

Różnica pomiędzy markizą a pergolą

Klasyczna markiza tarasowa to pozioma przesłona której głównym elementem naciągającym i naprężającym tkaninę są ramiona przegubowe. Taka markiza jest rozwijana i chowana za pomocą naciągu umieszczonego w ramionach i działa „w powietrzu” – nie ma żadnego połączenia z podłożem. (mocowanie na elewacji budynku).

Z kolei pergola to system zawsze oparty na prowadnicach bocznych i słupach montowanych do podłoża (przeważnie na końcu pergoli lub system wolnostojący na 4 nogach). Prowadnice boczne lub belki oraz stopy przejmują tym samym funkcję klasycznych ramion w markizie.

Pergole charakteryzują się tym, że posiadają dużo większe możliwości gabarytowe, niż markizy. Zarówno pod względem szerokościowym (możliwość łączenia modułów tworzących jedną całość) jak i przede wszystkim pod względem wysięgu (wysięg w niektórych pergolach możliwy nawet do 700 cm). Ponadto, dzięki dodatkowemu mocowaniu do podłoża pergole mają dużo wyższą odporność na wiatr w porównaniu z klasycznymi markizami.

Zaznaczyć trzeba też, że pergola podczas zwijania nie chowa nam się w pełni, tak jak ma to miejsce w przypadku markizy zamontowanej na ścianie. Przy pergoli po zwinięciu tkaniny konstrukcja zawsze pozostaje.

Rodzaje pergoli

W naszej ofercie posiadamy pergole wolnostojące lub pergole montowane częściowo do ściany, elewacji budynku lub konstrukcji, a częściowo stojące na stopach. Nasze pergole mogą być wyposażone w dach wykonany z tkaniny markizowej, akrylowej, poliestrowej lub gumowanej lub w dach aluminiowy, który reguluje dostęp światła poprzez obrotowe panele aluminiowe.

Rodzaje pergoli dostępnych w firmie Monolith: