Markizy tarasowe bez kasety to rodzaj osłon przeciwsłonecznych, których budowa najczęściej opiera się na konstrukcji belki kwadratowej, która za pomocą boczków łączy się z rurą nawojową markizy. Rura nawojowa po nawinięciu tkaniny pozostaje odkryta, czyli w wersji bez kasety.

Różnica pomiędzy markizą otwartą a markizą w kasecie

Różnica pomiędzy markizą otwartą a kasetową polega na tym, że po zwinięciu markiza otwarta ma niczym nieosłoniętą rurę nawojową z tkaniną, która pozostaje odsłonięta i narażona na działanie czynników zewnętrznych, a markiza w kasecie ma rurę nawojową umieszczoną w kasecie i podczas zwijania tkanina całkowicie chowa się do kasety i pozostaję w pełni zabezpieczona.

Kiedy można zastosować markizę bez kasety?

Osoby, które posiadają ścianę wyposażoną w wystający dach – czyli architektura budynku i dach jest tak skonstruowana, że krokwie wystają poza obręb bryły budynku, najczęściej od 50 do 150 cm mogą zastosować markizę otwartą. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od wysokości która będzie dzieliła potencjalną markizę od zakończenia dachu. Jeśli ta odległość nie będzie duża – bez problemów markizę otwartą możemy w takim przypadku zastosować. A dodatkowo jeśli posiadamy niezabudowane krokwie możemy taką markizę zamontować nie do ściany tylko właśnie do krokwi używając specjalnych wsporników krokwiowych.

Nie ma żadnych przeszkód w zastosowanie markizy otwartej także w przypadku kiedy jest ona montowana do sufitu tj. np w przypadku gdy ktoś posiada balkon powyżej tarasu, wówczas można zamontować markizę „od spodu, pod balkonem”. Wtedy  markiza jest bezpośrednio osłonięta balkonem od góry, a dodatkowo nie tracimy centymetrów w przypadku wysięgu (nie musimy markizy montować na ścianie tylko możemy ją zamontować na suficie balkonu dalej – dzięki czemu możemy zastosować mniejszy wysięg i zaoszczędzić na cenie).

We wszystkich pozostałych przypadkach tj. kiedy mamy prostą, czystą ścianę oraz nic markizy nie chroni, bezpośrednio powyżej, warto zastosować markizę w półkasecie albo kasecie. Oczywiście w sytuacjach o których wspominałem wcześniej, że możliwe jest użycie markizy otwartej możemy także zastosować markizę w kasecie (co coraz częściej się zdarza, głównie z powodów estetycznych oraz chęci posiadania maksymalnej ochrony tkaniny, jaką uzyskamy dzięki markizie w pełnej kasecie i półkasecie) i odwrotnie w sytuacji gdy miejscem montażu jest „goła” ściana także możemy zastosować tańszą markizę otwartą (wówczas jednak musimy liczyć się z jej szybszym zużyciem, głównie jeśli chodzi o tkaninę lub wyposażyć ją w daszek ochronny).